Prawidłowa segregacja odpadów to nie lada wyzwanie. Różnego rodzaju śmieci powinny trafiać do różnego koloru pojemników lub worków. Kolory ułatwiają segregację. Mimo, że na pierwszy rzut oka nie jest ona łatwa na pewno się opłaca. Warto podjąć wyzwanie.
W związku z wejściem w życie Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów odpady komunalne są zbierane w podziale na cztery główne frakcje plus odpady zmieszane: PAPIER (kolor niebieski), METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (kolor żółty), SZKŁO (kolor zielony) oraz odpady BIO (kolor brązowy).
Recykling
Odpowiednia segregacja odpadów sprzyja środowisku naturalnemu, pozwala zwiększyć poziom recyklingu oraz ograniczyć zużycie surowców. Warto segregować, ponieważ jest to ekologiczne. Większość materiałów, które wrzucamy do śmieci nadaje się bowiem do ponownego użycia.
To nie są zwykłe śmieci. Odpady to cenne surowce, które prawidłowo wyselekcjonowane, posegregowane, poddane recyklingowi powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe.
Z plastiku poddanego recyklingowi można wyprodukować plastikowe narzędzia, zabawki czy nawet ubrania. Ze szkła poddanego recyklingowi można ponownie wyprodukować butelki i naczynia szklane. Z papieru poddanego recyklingowi można wyprodukować…papier, wytłaczanki do jajek oraz wiele innych produktów. Dzięki odpowiedniej segregacji i recyklingowi nasze „śmieci” zyskują drugie życie.